W Polsce około 70% budynków wymaga termomodernizacji. Termomodernizacja budynków w Polsce jest koniecznością wynikającą z wielu istotnych powodów. Przede wszystkim, ma ona na celu znaczne obniżenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynków. W Polsce, gdzie klimat charakteryzuje się chłodnymi zimami, a ciepło ucieka przez słabo izolowane ściany, dachy i okna. Termomodernizacja może przynieść ogromne oszczędności na rachunkach za energię.
Nie można pominąć wpływu termomodernizacji na ochronę środowiska. Mniejsze zużycie energii prowadzi do redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powstających podczas produkcji energii. W kontekście globalnych wyzwań związanych z zmianami klimatycznymi, działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków są niezwykle ważne.
Kolejnym argumentem przemawiającym za termomodernizacją jest wzrost wartości nieruchomości. Budynki, które zostały poddane modernizacji, są bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości, co może przyciągać potencjalnych nabywców i umożliwiać uzyskanie lepszej ceny sprzedaży.
Rząd oraz lokalne samorządy oferują różnorodne programy wsparcia finansowego, w tym dotacje i ulgi podatkowe, co sprawia, że inwestycja w termomodernizację staje się bardziej dostępna i opłacalna dla przeciętnego właściciela nieruchomości. W obliczu rosnących cen energii i wyzwań klimatycznych, modernizacja budynków staje się strategicznym działaniem, które przynosi korzyści zarówno indywidualnym właścicielom, jak i całemu społeczeństwu.
Zważywszy na te kwestie w Polsce wciąż nie ma organizacji, która wprost podjęłaby działania na rzecz termomodernizacji. Jako organizacja skupiająca osoby znająca tę dziedzinie, pragniemy stworzyć w ramach Fundacji Instytut Trendów podmiot pod nazwą Rada Społeczna Termomodernizacja Polska. Celem jego działania będzie docelowo doprowadzenie do ograniczania kosztów energii ponoszonych przez Polaków oraz ograniczenie zużycia energii w skali całego kraju. Chcemy stworzyć system wsparcia, edukacji, komunikacji, który by zwiększył ilość przeprowadzanych termomodernizacji. Ten cel zamierzamy zrealizować przede wszystkim reprezentując interes społeczny, który chcemy wspierać. Stanie się to w oparciu o podmioty reprezentujące różnego rodzaju grupy społeczne, przedstawicieli zasobów budowlanych, jednostki samorządu terytorialnego. Wspólnie chcemy dotrzeć do ludzi tłumacząc im jakie korzyści przynosi termomodernizacja. W ramach naszej działalności zamierzamy tworzyć też zalecenia mające na celu wsparcie Polaków w procesie termomodernizacji.
Nadrzędnym celem działań Rady jest doprowadzenie do zmniejszenia się rachunków za energię i redukcję jej zużycia przez polskie gospodarstwa domowe. W tym celu będzie podejmowanych szereg inicjatyw edukacyjnych oraz w zakresie sposobu ich komunikacji. Rada również będzie zajmowała swoje stanowisko w procesie tworzenia, kształcenia kadr potrzebnych do prac w obszarze efektywności energetycznej.